Dantų protezavimas

Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, kurios tikslas yra atkurti prarastus ar pažeistus dantis (kurių jau negalima atstatyti plombinėmis medžiagomis) ar dantų eilių defektus. Praradus vieną ar keletą dantų sutrinka:

  • Kramtymo funkcija – sutrikimas priklauso nuo netektų dantų skaičiaus. Kuo daugiau dantų netenkama, tuo sunkiau bus apdorojamas maistas. Kramtymo sutrikimas gali lemti įvairias virškinimo sistemos ligas.
  • Kalbėjimas – netekus dantų sunkiau tarti kai kuriuos garsus, netekus priekinių dantų, galimas taškymasis seilėmis.
  • Likę dantys migruoja, atsiranda jų paslankumas, keičiasi likusio kaulo kiekis ir forma.
  • Estetika – iškritus dantims keičiasi ne tik burnos ertmė, vyksta ir veido pokyčiai – žmogus atrodo senesnis nei iš tikrųjų yra (įkrinta lūpos, skruostai, sumažėja raumenų tonusas).
  • Gali atsirasti psichologiniai sutrikimai, pavyzdžiui, nepasitikėjimas savimi.

Šiuolaikinis dantų protezavimas užkerta kelią šiems sutrikimams, leidžia džiaugtis plačia šypsena ir sugrąžina gyvenimo kokybę.

Galimi du dantų protezų variantai: neišimamieji/fiksuoti ant dantų ir išimamieji protezai. Protezų pasirinkimas priklauso nuo netektų dantų skaičiaus, topografijos, likusių dantų būklės.

NEIŠIMAMIEJI DANTŲ PROTEZAI:

Tai įvairūs vainikėliai, daliniai vainikėliai (įklotai/užklotai), tiltai bei dantų protezai fiksuojami ant implantų. Šios rūšies protezai yra cementuojami (ant dantų), o vainikėliai ant implantų gali būti cementuojami arba prisukami. Protezuojant neišimamais dantų protezais, siekiama, kad pacientas jaustųsi taip, kaip turėdamas savus dantis.

Neišimamieji dantų protezai gali būti pagaminti naudojant skirtingas medžiagas, atitinkančias skirtingus funkcinius ir estetinius poreikius:

  • Metalo keramika – protezo pagrindą sudaro metalinis vainikėlis, kuris yra padengtas keramikos sluoksniu, atitinkančiu individualią dantų spalvą. Šie protezai yra gana estetiški ir pakankamai tvirti. Dėl metalinio protezo pagrindo, tokia restauracija nepraleidžia šviesos, todėl metalo keramikos vainikėlis atrodo matiškesnis, ne toks natūralus. Be to, aplink metalo keramikos vainikėlį, ilgainiui, dantenų srityje, gali atsirasti tamsus ruoželis. Metalo keramikiniais protezais galima protezuoti pavienius dantis bei dantų eilių defektus, labiau rekomenduojama protezuojant šoninius dantis.

  • Monolitinis cirkonis – dažniausias metalo keramikinių ar cirkonio keramikos bei kitų vainikėlių trūkumas yra skilimai karkaso-keramikos srityje. Monolitinio cirkonio vainikėliai tokios jungties neturi. Jie pasižymi dideliu atsparumu kramtomosioms jėgoms, yra ilgaamžiai. Tačiau jų estetinės savybės prastesnės. Gali būti naudojami protezuojant, kai estetiniai reikalavimai mažesni, bet reikalingas tvirtumas.

  • Cirkonio keramika – šio protezo pagrindą sudaro baltos spalvos cirkonio oksido karkasas, kuris yra padengiamas keramikos apdaila, todėl protezas atrodo labai natūraliai. Šie vainikėliai puikiai atitinka visus estetinius reikalavimus, gali užmaskuoti tamsią danties spalvą ar metalinį karkasą, o tvirtumu lenkia bemetalės keramikos restauracijas. Tokiais vainikėliais protezuojami priekinių, šoninių dantų ar dantų eilių defektai.

  • Stiklo keramika – naudojama gaminant laminates ar vainikėlius priekiniams dantims, įklotus/užklotus/vainikėlius kapliams. Stiklo keramika pasižymi geromis estetinėmis savybėmis, vainikėliai atrodo natūraliai. Tačiau nėra tokia tvirta kaip, pavyzdžiui, e-max keramika, todėl mažai naudojama protezuojant krūminius dantis.

  • E – max keramika – protezai atrodo natūraliau nei cirkonio keramikos ar metalo keramikos vainikėliai, protezuojant išgaunamas nepriekaištingas tikslumas, estetika. Protezai neskilinėja ir yra ilgaamžiai bei labai patvarūs – ši keramika yra 4 kartus kietesnė nei įprasta keramika, naudojama protezuojant metalo keramikos vainikėliais ir apie 2 kartus kietesnė nei kitos bemetalės keramikos rūšys.

  • Lieti metaliniai – tai protezai, turintys tik metalinį karkasą, be apdailos. Tinka protezuojant galinius, sunkiai pasiekiamus dantis ar kai reikia didelio patvarumo, gaminant didesnius tiltinius protezus. Šiuo metu panaudojimas mažėja.

  • Plastmasiniai vainikėliai – laikini vainikėliai. Plastmasiniai vainikėliai cementuojami tik ribotam laikotarpiui, tik tol kol bus pagamintas nuolatinis metalo ar bemetalės keramikos vainikėlis. Plastmasiniai vainikėliai nėra ilgaamžiai, mažai patvarūs kramtymo jėgai, todėl gali būti naudojami tik kaip laikini dantų protezai.

IŠIMAMIEJI DANTŲ PROTEZAI:

Išimamieji dantų protezai gali būti pilni plokšteliniai, daliniai plokšteliniai ir lanko atraminiai dantų protezai.

Plokšteliniai protezai turi savitą konstrukciją, priklausančią nuo defekto dydžio ir padėties, likusių dantų būklės ir kt. Visus plokštelinius protezus sudaro: bazė (plastmasė prie kurios tvirtinami dantys) bei dirbtiniai dantys. Daliniai plokšteliniai protezai dar gali turėti ir fiksavimo elementus. Plokštelės bazė gali būti pagaminta iš akrilinės plastamsės (kieta, gali skilti ar lūžti, ilgesnis adaptacijos burnoje laikotarpis, gali sukelti alergijas) ar elastinės (neskyla, nelūžta, nesukelia alergijos, greitai prisitaiko burnoje) plastmasės.

  • Pilni plokšteliniai išimami dantų protezai – gaminami pacientams netekus visų dantų viršutiniame ir (ar) apatiniame dantų lanke.

  • Daliniai išimami dantų protezai – gaminami, esant daliniams dantų eilių defektams, arba, kai defektas riboja dantų eiles iš vienos arba abiejų pusių. Šie protezai gerai atstato prarastą funkciją bei formą, nereikia preparuoti dantų. Be to, ir kosmetiniu požiūriu, tokie protezai yra geri.

  • Lanko atraminiai dantų protezai – daugeliu atvejų yra pranašesni už dalinius išimamus dantų protezus (estetiškesni, kramtomąjį spaudimą perduoda ir atraminiams dantims, todėl sumažėja krūvis gleivinei ir alveolinei ataugai). Lanko atraminai protezai burnoje gali būti fiksuojami įvairiais būdais: sijomis, apkabėlėmis, teleskopais bei užraktais (kombinuoti protezai). Tokie protezai naudojami norint laikinai ar galutinai atstatyti įterptinius ir neribotus galinių dantų eilių defektus, kai nėra galimybių defekto atstatyti kitais būdais, pavyzdžiui, implantuojant.

  • Akriliniai lankai – šie lankai panašūs į metalinius lanko atraminius protezus, tik pagrindas yra gaminamas ne iš metalo, o iš akrilinės plastmasės, prilygstančios natūraliai danties ar dantenų spalvai. Dėl to šie protezai lengvi ir mažai pastebimi.

Odontologinės problemos, susijusios su dantų netekimu ar estetikos sutrikimais, šiandien yra sprendžiamos išties efektyviai. Todėl delsti neverta: pasirūpinkite savo ir savo artimųjų gerove.

Kiekvienas atvejis yra individualus. Apie galimus protezavimo būdus, patars Jūsų odontologas.

Protezai, atsižvelgiant į klinikinę situaciją, paciento galimybes ir pageidavimus, gali būti gaminami iš skirtingų medžiagų bei konstrukcijų. Gydymas turėtų būti aptariamas individualiai.
Pastaraisias metais metalo-keramikos ar lieti metaliniai vainikėliai beveik nebegaminami dėl blogesnio biosuderinamumo su burnos audiniais bei prastesnių estetinių savybių.