Auskarų vėrimas buvo dvasinio ritualo dalis senovės actekų, majų ir kitų genčių kultūroje. Liežuvis būdavo perduriamas, o kraujas paaukojamas, kad dvasininkas ar šamanas galėtų bendrauti su dievais. Auskarų vėrimas populiarus ir XXIa. Dekoratyvinis veido odos ar burnos audinių pravėrimas pasaulyje labai išpopuliarėjo pastarąjį dešimtmetį. Tačiau vis dažniau susidurdami su pacientais, turinčiais burnos ertmės papuošalus, odontologai pastebi, kad grožis gali brangiai kainuoti ir įvardina komplikacijas, susijusias su tokiais papuošalais:

  • Danties lūžis ar emalio įtrūkimas – gana dažna papuošalo burnoje komplikacija. Pacientai, turintys tokius papuošalus, mėgsta juos rodyti, žaisti su jais, net kramtyti ar trinti į priekinius dantis. Dėl šių priežasčių danties kietuosiuose audiniuose gali atsirasti itrūkimų ar net lūžių. Ši problema ypač aktuali, jei pacientas turi parafunkcinių įpročių – bruksuoja (griežia dantimis).
  • Infekcija – papuošalas burnos ertmėje gali būti infekcijos sukėlėjas. Burnoje aptinkama daugiau nei 400 mikroorganizmų rūšių. Infekcijos sukėlėjas gali patekti i minkštuosius audinius vėrimo procedūros metu (ŽIV, hepatito B, C, D, G virusai) ar po jos, mat auskarai burnoje veriami i minkštus, nestabilius, nuolat judančius audinius.
  • Alerginė reakcija – galima dėl organizmo reakcijos į nikelį ar kitą metalą. Tarp metalo ir organizme esančių baltymų, susidaro aukšto alergiškumo kompleksai, kurie sąlygoja patologinių imuninių procesų vystymąsi dūrio vietoje, o vėliau ir visame organizme. Dūrio vietoje stebimas paraudimas, pabrinkimas, niežėjimas, perštėjimas.
  • Aspiracija – papuošalo dalys gali nukristi, atsisukti ir patekti į paciento gerklę.
  • Kalbos sutrikimas – sunkiau tarti kai kuriuos garsus.
  • Pablogėjusi burnos ertmės higiena, o kartu padidėjusi ir karieso rizika.
  • Kitos: dantenų recesija (ypač apatinių kandžių srityje), dantenų ligos (periodontitai), galimas net ir kaulo netekimas. Šios komplikacijos priklauso nuo papuošalo nešiojimo laiko – kuo ilgiau nešiojamas papuošalas, tuo agresyviau pasireikš recesija, periodontitai ar net kaulo destrukcija.

Žinoma, ne visi papuošalai yra tokie pavojingi kaip įvairūs auskarai burnos ertmėje. Išskiriami ir dantų papuošalai (įvairaus dydžio ir formos, klijuojami prie danties paviršiaus). Dantų papuošalais galima paslėpti nedidelius priekinių dantų nekariozinius defektus, pavyzdžiui, pigmentines dėmes. Tačiau tokiais papuošalais niekada nepuošiami karieso pažeisti dantys. Dantis papuošti gali jūsų odontologas, procedūra nesudėtinga, neskausminga, trunka ne ilgiau kaip 20min., papuošalas nedaro jokios žalos dantims (dantis nėra gręžiamas, pašalinus papuošalą danties paviršius lieka lygus ir nepažeistas), nesukelia diskomforto valgant, kalbant ar valant dantis.

Odontologai bei šeimos gydytojai savo pacientams yra įsipareigoję supažindinti juos su galimomis komplikacijomis nešiojant burnos papuošalus. Pasekmės priklauso nuo papuošalo nešiojimo trukmės: trumpalaikis nešiojimas gali sukelti danties kietųjų audinių pažeidimus (įtrūkimus, nuskilimus), o ilgalaikis gali lemti dantenų recesiją, periodonto audinių ligas ar net kaulo netekimą. Dantų papuošalai tokio neigiamo poveikio neturi. Prieš nusprendžiant, ar tikrai papuošalas burnos ertmėje turės daugiau privalumų nei trūkumų, vertėtų gerai pagalvoti.